Højmesse i Islev kirke er hver søndag og på helligedage kl. 10.

Her mødes menigheden til samvær, fordybelse og forkyndelse gennem prædiken, bøn og salmer.

En gang imellem bortfalder højmessen, når vi har en musikgudstjeneste eller lignende på programmet.

 

NOVEMBER
  3. kl. 15       Alle Helgens dag                                     Niels Jørgen Østergaard    Musikgudstjeneste
10.                 21. søndag efter trinitatis                        Anne Fuglsang-Damgaard
17.                 22. søndag efter trinitatis                        Lotte Uglebjerg Høck
24.                 Sidste søndag i kirkeåret                        Niels Jørgen Østergaard

DECEMBER
  1.                 1. søndag i advent                                    Anne Fuglsang Fortuna       Altersølvindvielse
  8.                 2. søndag i advent                                    Lotte Uglebjerg Høck
15.                 3. søndag i advent                                    Niels Jørgen Østergaard
22.                 4. søndag i advent                                    Anne Fuglsang Fortuna
24.                 Juleaften       kl. 14.00 & 15.30                Lotte Uglebjerg Høck
25.                 Juledag                                                     Anne Fuglsang Fortuna
26.                 2. juledag                                                 Lisbeth Merethe Jensen
29.                 Julesøndag                                               Niels Jørgen Østergaard

JANUAR
  1. kl. 16       Nytårsdag                                                 Anne Fuglsang Fortuna       Nytårskur
  5.                 Hellig 3 kongers søndag                          Lisbeth Merethe Jensen
12.                 1. søndag efter H3K                                 Niels Jørgen Østergaard
19.                 2. søndag efter H3K                                 Lise-Lotte Rebel                  Jubilæum
26.                 3. søndag efter H3K                                 Anne Fuglsang Fortuna

FEBRUAR
  2. kl. 15       Sidste søndag efter H3K                           Lotte Uglebjerg Høck         Kyndelmisse
  8. kl. 11   *   Dåbsgudstjeneste                                     Lotte Uglebjerg Høck
  9.                 Septuagesima                                           Niels Jørgen Østergaard
16.                 Seksagesima                                            Anne Fuglsang Fortuna
23.                 Fastelavn                                                  Lotte Uglebjerg Høck
      kl. 14       - børnegudstjeneste                                  Niels Jørgen Østergaard    Tøndeslagning

MARTS
  1.                 1. søndag i fasten                                     Anne Fuglsang Fortuna
  8.                 2. søndag i fasten                                     Lotte Uglebjerg Høck         Sogneindsamling
15.                 3. søndag i fasten                                     Niels Jørgen Østergaard
22.                 Midfaste                                                   Lisbeth Merethe Jensen
29.                 Mariæ Bebudelsesdag                             Anne Fuglsang Fortuna

 

 

Du kan finde en listen i pdf-format til udprint her.

 

Velkommen i din kirke